Powrót do strony głównej
Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec
Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach
Powiśle, Górne Prusy, Warmia, Mazury
 
Wybrane zamki Fotografie Malarskie rekonstrukcje Recenzje menu_06of
Małgorzata Jackiewicz-Garniec

 autorka tekstów o zamkach


Fot. Mieczysław Wieliczko

Urodzona w Olsztynie. Histork sztuki; ukończyła konserwatorstwo i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pracowała w instytucjach ochrony zabytków,    od 1994 r. pracuje w Biurze Wystaw Artystycznych w Olsztynie.
Od 2005 r. współtworzy regionalną kolekcję polskiej sztuki współczesnej w ramach Narodowego Programu Kultury "Znaki czasu". Pasjonuje się dziejami architektury Warmii i Mazur, angażuje w ochronę krajobrazu i dziedzictwa kulturowego.
Współautorka książki o "Pałacach i dworach...", a ostatnio popularnego, trzyletniego cyklu audycji w 2. programie Polskiego Radia o zabytkach regionu.
Docenili ją Czytelnicy "Gazety Wyborczej", wybierając ją w 2005 r. na Matkę Chrzestną statku m/v Warmia.

Mirosław Garniec
autor fotografii, opracowania graficznego, planów, rzutów i map; współpraca przy tekstach o zamkach; autor tekstu "Architektura i państwo - typy zamków Powiśla, Górnych Prus, Warmii i Mazur" - we "Wprowadzeniu"

Urodzony w 1959 r. w Szamocinie (Wielkopolska).Wydawca, fotografik i projektant graficzny. Ukończył malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 1988 r. mieszka w Olsztynie, od 1990 r. uczy rysunku i malarstwa w tutejszym Pałacu Młodzieży. Zaprojektował kilkadziesiąt plakatów i książek. W 1993 r. założył Studio Wydawnicze Arta, z czasem przekształcone w wydawnictwo autorskie. Publikacje "Studia Arta" powstają według koncepcji, w której nadrzędną rolę pełni artystyczne opracowanie graficzne książki, gdzie wykonane specjalnie fotografie, mają wraz z tekstem i innymi, odpowiednio opracowanymi ilustracjami tworzyć prawdziwe dzieło sztuki edytorskiej.
Niniejsza publikacja jest drugą, po "Pałacach i dworach...", stworzoną w ten sposób.


prof. Marian Arszyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń)
autor tekstu "Architektura warowna państwa zakonnego" - we "Wprowadzeniu"
(informacje o autorze - już wkrótce)


dr Janusz Trupinda (Muzeum Zamkowe w Malborku, Uniwersytet Gdański)
autor tekstu "Państwo Zakonu Niemieckiego w Prusach" - we "Wprowadzeniu"
(informacje o autorze - już wkrótce)


Bożena Januszewska
współautorka malowanych rekonstrukcji zamków
Ukończyła wydziały pedagogiki artystycznej i gobelinu w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo, ze szczególnym uwzgldnieniem technik starych mistrzów (liczne kopie i pastisze). Wieloletnie doświadczenie zdobyte w reklamie i pasję animatora kultury łączy z pracą projektanta grafiki warsztatowej, aranżacji wnętrz, a ostatnio aranżacji wystaw (współpraca z licznymi firmami, instytucjami kultury, stowarzyszeniami, muzeami w całym kraju).


Katarzyna Wolska
współautorka malowanych rekonstrukcji zamków, autorka rekonstrukcji rysunkowych
Absolwentka poznańskiej ASP na wydziale wzornictwa przemysłowego, od lat współpracuje z Bożeną Januszewską we wszystkich wyżej wymienionych dziedzinach. Dodatkowo uprawia rysunek.


Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach | Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich / Schlösser und Gutshäuser im ehemaligen Ostpreußen