Powrót do strony głównej


Elewacja frontowa, stan z 1994 roku
Dawny majątek ziemski położony przy bocznej drodze, około 6 km na północ od Kętrzyna. Niewiele wiadomo o historii miejsca. Majątek pod koniec XIX wieku był własnością rodziny Gerwais, należał do niego jeden folwark, a obszar własności ziemskiej wynosił prawie 280 ha. W latach dwudziestych XX wieku obszar własności zmniejszył się do 180 ha, a majątek był własnością rodziny Becker.
Założenie niewielkie, bardzo zniszczone, pozostały resztki parku i zabudowań gospodarczych, a dwór wart jest uwagi. Pomimo zniszczenia, proporcje bryły, detal architektoniczny świadczą o dobrej
klasy architekturze. Bryła jest jeszcze osiemnastowieczna a detal klasycystyczny. Dwór pochodzi prawdopodobnie z 1. połowy XIX wieku. Założony na rzucie prostokąta, przekryty dachem naczółkowym. Parterowy, z dwukondygnacyjnym, trójosiowym ryzalitem na osi od frontu, poprzedzonym szerokimi schodami i tarasem wspartym na czterech drewnianych kolumnach. W ryzalicie okna zamknięte półkoliście, stolarka ozdobna. Elewacje zdobione interesującym, klasycystycznym detalem architektonicznym. Dwór jest jeszcze w części zamieszkały, własność AWRSP.