Powrót do strony głównej

Wybrane pałace i dworki

Plany założeń

Fotografie

Recenzje

menu_06of

Miło nam poinformować, że dostępne jest już trzecie wydanie naszej książki, także w wersji niemieckojęzycznej (pt. Schlösser und Gutshäuser im ehemaligen Ostpreußen).
Książka doczekała się już wielu entuzjastycznych opinii i recenzji, z których kilka prezentujemy w dziale recenzje. Nowe wydanie jest wersją poszerzoną i uzupełnioną.

Jest to pierwszy tak szeroki katalog zachowanych pałaców i dworów z obszaru południowych dawnych Prus Wschodnich (Warmia i Mazury), od 1945 roku leżącego w granicach Polski. Opisuje 329 rezydencji. Najciekawsze z nich przedstawione zostały w Albumie, bogato ilustrowanym, z szerokimi opisami. Część druga - Katalog - mieści w układzie alfabetycznym wszystkie zachowane pałace i dwory, z opisem i czarno-białą fotografią (obiekty przedstawione wcześniej w Albumie mają stosowne odnośniki). Książka zawiera m.in. prawie 470 fotografii (w tym 229 barwnych), materiały archiwalne, rzuty parterów oraz 56 specjalnie opracowanych - na podstawie przedwojennych map - planów założeń zespołów pałacowo- i dworsko-parkowych. Schematyczna mapa regionu pokazuje usytuowanie poszczególnych obiektów i umożliwia wykorzystanie książki jako przewodnika. Na początku zamieszczone zostały teksty dawnych mieszkanek Prus Wschodnich: dr Marion Gräfin Dönhoff i Adelheid Gräfin Eulenburg oraz historyka sztuki, dr Kamili Wróblewskiej.
W obecnym, III wydaniu opisy pałaców i dworów zostały uzupełnione nowymi informacjami uzyskanymi m.in. od przedstawicieli rodów szlachty pruskiej. Ujęto 26 nowych obiektów oraz powiększono liczbę fotografii. W kilku wypadkach, gdzie - w wyniku remontu - wygląd zabytku uległ zmianie, fotografie zostały uaktualnione. Prawie przy wszystkich obiektach zamieszczono informację o stanie własności.

okladkabig_pl
Na okładce:
Pałac w Drogoszach o wschodzie słońca
 
Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich
botmen01of botmen02of botmen03of